2020 THE ECONOMİST KAPAĞI KEHANETLERİ

yusuf ekinci
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok ekonomist, siyaset bilimcisi ve strateji uzmanı tarafından merakla beklenen bununla birlikte yorumlamak için büyük mesai harcanan ‘’The Economist’’ dergisi 2020 kapak tasarımları yayınlanan bölümleri dikkat çekmeyi başardı.
Finans dergisi özelliği yanı sıra üst akılın kehanetlerinin bulunduğuna inanılan bu derginin birçok yıl için yayınladığı tasarımların gerçekleşmiş olması merakla bekleyenleri haksız göstermiyor.
1843 yılında Londra merkezli olarak kurulmuş ve yayın hayatına kesintisiz devam ediyor olması gördüğü alakanın ve prestijinin göstergesidir. Kurucusu sahibi kimdir sorularına yanıt aradığınızda ise ‘’The Economist Newspaper Limited şirketine’’ ait olan bu yayın dünyanın en zengin ailelerinden ‘’Rothschild’’ ailesinin sahibi olduğu bir dergidir.
Kariyerli çalışanlara ve büyük bir arşive sahip bu dergi dünyada ve ülkemizde de ekonomi çevrelerinde büyük ilgi uyandırmaktadır.
Peki bu dergi seçimlerden, ekonomik krizlere kadar birçok öngörüyü nasıl bilmektedir?
Bu öngörüler ile bir algı yaratılmakta mıdır?
Kurucu aile olarak bilinen dünyanın en zengin ailelerinden olan Rothschild ailesinin olması ve bugüne kadar hep en iyi ekonomi ve uluslararası ilişkiler alanında yazarlar ile çalışmış bir yayın olması ile birlikte üst akıl tarafından yönetiliyor olması en gerçek cevaptır.
Yayınlarına baktığımızda Amerikan ve Avrupa seçimlerine damga vuran birçok ismi önceden lanse etmesi, dünya ve bölgelerde yaşanacak krizlere hep önceden vurgu yapması ilgi çekicidir.
Trump için Amerikan figürünü ortadan bölmesi ve seçimlere vurgu yapılmasından, İngiltere için brexit sürecine ve dünya için büyük bir sorun göçmen krizlerine vurgu yapılan kapak tasarımları dünyada büyük ilgi gördü…
Bu sene ki kapak tasarımlarına baktığımızda Türkiye için de önemli mesajlar olduğu görünmekte. Türkiye ve dünya ekonomisin büyük bir kriz yaşayacağının yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı taht üzerinde resmedildiği görülmekte. Bu taht üzerinde oturan Cumhurbaşkanı demokrasinin yıkılan tabelasını izlerken bir yandan da gazeteci ve bu tarz çevrelerin tutuklanması, kısıtlanması gibi birçok ince detay verildiği gözlemlenmekte.
Dergi kapağının Türkiye’yi ilgilendiren kısmının bazı çevrelerce nasıl lanse edildiğini ve nasıl destek gördüğünü görmek üzücü olmakla birlikte oluşturulmak istenen algının açık kanıtı olmaktadır.
Bu tür hamlelerin devlet yönetimi tarafından ele alınarak gerekli önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Güncel siyasetimize ve ekonomimize baktığımızda iyileştirme hamlelerinin ivedilikle yapılması şart olmuştur. Bu tür algı operasyonları ülke gündeminde de karşılık bulurken, haklılık olduğuna kanaat getirilen hususların titizlikle incelenerek sorunu kaynağında çözmek bekamız için şarttır.
Nitekim milli birlik ve beraberlik ile kültür mozaiğinde karılmış bu toprakların harcı, ne bir dergi parçası ile ne yönetilebilir ne de etki altına alınır. Ülkesini milletini seven her vatan gencinin okuyup anlaması, araştırması ve ülkesine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi en önemli vazifesidir. Yetiştirdiğimiz nesillerin milli birlik ve yüksek çalışma disiplinine sahip olması ve tabi özelliklerinin yanında donamlı bir birey olarak yetiştirilmesi en önemli vazifemizdir. Bu konularla ilgili devlet makamlarının çalışmalarını desteklemekle beraber aile ve sosyal hayatta bu programları destekleyici tutumlar sergilemek şarttır. Öte yandan sivil toplum kuruluşlarının da bu yönde faaliyetlerini artırarak devletine ve milletine desteğini devam ettirmeli, borcunu ödemelidir.
Ülküsünden vazgeçmeyecek aynı zamanda gelenekleri ile bağını koparmadan, çağdaş yaşamda büyük roller alacak ve dünya siyasetine yön verecek olan Türk gençliğine güvenimiz tamdır…

Yusuf Mert EKİNCİ
Yerli Üretim ve Girişimciler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Ekonomi yorumunuza bende katılıyorum..👏👏

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!