Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Parçalı Bulutlu

Araç değer kaybı tazminatı

06.03.2021
61
A+
A-

Araç Değer Kaybı Nedir?

Trafik kazaları neticesinde araçlarda oluşan maddi hasarlar her ne kadar yeni parçalar ile değiştirilmiş olsa da aracın fabrikadan çıkma orijinal halini bozduğu, aracın kazadan önceki  verimi sağlamadığı gibi gerekçeleri ile değerinde bir kayba neden olmaktadır. Trafik kazası sonrası araç sahibi, aracını satacağı zaman piyasadaki rayiç fiyatlardan daha düşük fiyat üzerinden aracını satmak zorunda kalmaktadır. Bu durum araç sahibini aracını satarken mağdur etmekte, kendi kusuruyla sebep olmadığı bir kaza yüzünden zarara uğramasına neden olmaktadır. Bu sebeple kazada kusursuz ya da daha az kusurlu tarafın aracını satacağı zaman uğrayacağı muhtemel zararın giderilmesi adına kazaya kendi ağır kusuru ile sebebiyet veren karşı taraf araç sahibi ve sigortasından değer kaybı tazminatı talep edebilmektedir. Yargıtay kararlarında da tanımlandığı şekli ile değer kaybı; aracın trafik kazası sonucu hasarlanıp, onarılmasından sonraki değeri ile hiç hasarlanmamış haldeki değeri arasındaki farka ilişkindir. 

Araç değer kaybı, trafik kazasından kaynaklanan hasar bedelinden farklıdır. Trafik kazasından kaynaklanan hasar bedeli ise aracın trafik kazası sonucu darbelere maruz kalması nedeniyle araçta oluşan teknik nitelikteki zararın giderilmesi ile ilgili onarım giderlerine ilişkindir. Bu sebeple değer kaybı tazminatı ile kaza sebebiyle oluşan hasar bedeli aynı davada talep edilebileceği gibi ayrı davalarda da talep edilebilir.

Araç Değer Kaybı Tespit Edilirken Dikkat Edilen Hususlar 

Araç değer kaybı hesaplaması yapılırken aracın bir takım özellikleri, araçta kaza sebebiyle yapılan değişimler gibi birçok unsur dikkate alınmaktadır. Ayrıca değer kaybı hesaplaması teknik bir konu olması sebebiyle bu yazımızda yalnızca araç değer kaybı tespitinde dikkat edilen unsurlar maddeler halinde sıralanacaktır. 

Araç değer kaybı hesaplanırken dikkat edilen unsurlar şunlardır:

  • Aracın markası-modeli, 
  • Aracın yaşı, 
  • Aracın hasar gördüğü kısımları,
  • Aracın kilometresi,
  • Aracın 2. El piyasa değeri

hususları dikkat edilmek suretiyle aracın kaza sebebiyle uğradığı değer kaybı tespit edilir.

Araç Değer Kaybı Kimden ve Hangi Süreler İçerisinde Talep Edilir?

Trafik kazalarında kusursuz ya da daha az kusurlu taraf aracının değer kaybını kazaya kusuruyla sebep olan taraftan veya kazaya kusuruyla sebep olan tarafın zorunlu trafik sigortasından talep edebilecektir. 

Kusursuz ya da daha az kusurlu taraf aracın değer kaybını zarar görenin, zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde talep edebilecektir. Örneğin, bir trafik kazasında asli ve ağır kusurlu tarafın olay yerinden kaçması sebebiyle kazada kusursuz ya da az kusurlu taraf, asli kusurlu tarafı öğrenememesi sebebiyle 2 yıllık zamanaşımı süresi başlamayacaktır. Bu durumda kusursuz ya da daha az kusurlu taraf, kaza tarihinden itibaren kazada asli kusurlu tarafı öğrendiği ana kadar 10 yıllık zamanaşımı süresine tabi olacaktır. Trafik kazasında asli kusurlu tarafın öğrenilmesi halinde ise öğrenildiği tarihten itibaren 2 yıllık zamanaşımı başlayacaktır.

Değer Kaybı Tazminatı İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Araç değer kaybı sebebiyle öncelikle sigorta şirketine başvuruda bulunulmalıdır. Sigorta şirketinin başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde başvuruya yazılı olarak cevap vermemesi veya sigorta şirketi tarafından verilen cevabın talebi karşılamaması halinde ise Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru ya da mahkemelerde dava yoluna gidilebilir.

Araç değer kaybı sebebiyle gerek sigorta şirketine başvuru halinde gerekse de tahkim ya da dava yoluna gidileceği anda bir avukata danışılması daha fazla mağduriyet yaşanmaması, eksik ödeme olmaması, zamanaşımı sürelerinin geçirilmesinin önüne geçilmesi açısından önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.