Site Rengi

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 11°C
Parçalı Bulutlu

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Ross ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, “Türkiye bölgesinde yaşanan tüm kriz ve çalkantılara rağmen istikrarını korumakta, ekonomik ve siyasi gücünü de artırmaktadır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ
b85acbe7e5992de2b15ddca81f2e31be.jpg
10.09.2019
75
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Ross ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, “Türkiye bölgesinde yaşanan tüm kriz ve çalkantılara rağmen istikrarını korumakta, ekonomik ve siyasi gücünü de artırmaktadır. Ülkemiz bugün satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 13’üncü, Avrupa’nın en büyük 5’inci ekonomisidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Kabulde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şubat ayında Amerikan Türk Konseyi ve Amerikan Ticaret Odası’nın temsilcilerini kabul ettiğini anımsatarak kısa bir sürenin ardından Amerikan iş dünyasının önde gelen temsilcileriyle yeniden bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Ziyareti Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin ilerletilmesi yönündeki çok güçlü bir irade beyanı olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri ortak değerlere ve müşterek çıkarlara dayalı köklü bir müttefiklik ilişkisine sahiptir. Bu ittifak zaman zaman zorluklarla sınanmış, pek çok badire de bu arada atlatılmıştır. Ancak üstesinden geldiğimiz her sıkıntıyla müttefiklik ilişkimiz daha da perçinlenmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğu bulunduğuna dikkati çekerek, bölgesel ve iki ülkeyi ilgilendiren meselelerde sürekli temas hâlinde olduklarını, ABD Başkanı Trump’ın, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yapacağı ziyaretle bu diyaloğu taçlandıracağına inandığını kaydetti.

“GİRİŞİMCİLERİMİZ NEREDEYSE DÜNYANIN HER ÜLKESİNDE FAALİYET GÖSTERİYOR”

Türkiye ile ABD’nin siyasi, ekonomik ve askerî alanda her seviyede güçlü ilişkiler içinde olduğunu, yapılan her görüşmenin ülkeler arasındaki iş birliğinin ilerletilmesinin her iki tarafa katkılarının bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye bölgesinde yaşanan tüm kriz ve çalkantılara rağmen istikrarını korumakta, ekonomik ve siyasi gücünü de arttırmaktadır. Ülkemiz bugün satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 13’ncü, Avrupa’nın en büyük 5’nci ekonomisidir. Girişimcilerimiz neredeyse dünyanın her ülkesinde ve bölgesinde faaliyet gösteriyor. Ülkemizde yatırım yapan kişi ve kuruluşlar bakımından da benzer bir zenginlik söz konusudur, çünkü iş yapma kolaylığı ve yatırımlar açısından da oldukça cazip bir ülkeyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ile Amerika arasında 20 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacmi gerçek potansiyelimizin oldukça altındadır. Başkan Trump’la son görüşmelerimizde ticaret hacminin önce 75 milyar dolar olarak konuşmuştuk, fakat daha sonra Osaka görüşmemizde bunun 100 milyar dolara çıkartılması konusunda kendileriyle mutabakata vardık. Bu hedefe ulaşılması yolunda somut adımlar atmaya da başladık” diye ekledi.

 “TÜRKİYE, BÖLGESİNDE ÖNEMLİ BİR ÜRETİM VE LOJİSTİK ÜSSÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de yatırım yapan, katma değer oluşturan, istihdam sağlayan Amerikalı yatırımcılara büyük önem verdiklerinin altını çizere, Türkiye’de bin 800’ün üzerinde ABD firmasının faaliyet gösterdiğini, Türkiye’deki ABD kaynaklı doğrudan yatırımların 2002-2018 yılları arasında toplam 12 milyar dolara yaklaştığını bildirdi.

Türkiye’ye gelen her ABD’li yatırımcıya gereken destekleri vermeye hazır olduklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölgesinde önemli bir üretim ve lojistik üssü olduğunu, Türkiye’nin bu özelliğinin değerlendirilmesinin “win win” esasına göre her iki tarafa da imkânlar kazandıracağını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin konumu sayesinde Akdeniz, Kafkaslar, Orta Asya, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına doğrudan erişim imkânı sağladığını ve dünyada hem Afrika’ya hem Asya’ya hem de Avrupa’ya bu derece etkin erişim imkânı sunabilen başka bir ülke bulunmadığına işaret etti.

“ULUSLARARASI YATIRIMCILAR İÇİN TÜRKİYE EN ÖNEMLİ ÇEKİM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Türkiye’nin eğitim, sağlık, ulaşım, enerji, altyapı, ihracat alanlarında son 17 yılda elde ettiği başarıları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Etkisini giderek daha fazla hissettiren küresel ekonomik durgunluğa rağmen, Türk ekonomisi canlılığını koruyor. Uluslararası yatırımcılar için Türkiye en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Dinamik piyasa yapımız ve küresel sisteme entegrasyon gücümüzle önümüzdeki dönemin en gözde yükselen ekonomilerinden biriyiz. Ekonomimizin sunduğu tüm bu imkânlardan Amerikalı yatırımcıların da istifade etmesini istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye sadece ekonomisini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bölgesel sorunların dünyayı etkilemesinin de önüne geçiyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün ülkemiz 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinden çeşitli statülerde 5 milyona yakın yabancıya ev sahipliği yapıyor. Suriye içerisinde güvenliğini sağlayarak ihtiyaçlarını karşıladığımız insanlarla birlikte bu rakam 9 milyonu aşıyor. Bu şekilde NATO’daki müttefiklerimiz başta olmak üzere tüm Avrupa’nın güvenliğini de biz temin ediyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.