Edirne Adalet Kasrı

edirne adalet kasrı
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne,uzun yıllar Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olması sebebiyle büyük önem taşır. Tarihi yapılarının çokluğuyla bilinen Edirne, geçmişten büyük izler taşır. Bunlardan biri de Edirne’de bulunan Adalet Kasrı’dır.

Birinci katında Şerbethane, ikinci katında Divan Kâtipleri’nin kullandığı bölümler bulunmaktadır. En üst katta ise divan toplantılarının yapıldığı bir salon vardır. Kule biçiminde bir yapı olan kasırda Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı’nın kanunlarına karar verdiği ve yazdırdığı iddia edilmektedir. Günümüzde maalesef kuleye girişler ziyaretçiler için kapalıdır.

 Edirne Sarayı‘nda, sarayın tek sağlam kalan binasıdır. Kasır; köşk, küçük saray demektir. Adalet Kasrı, saraya Kanuni Sultan Süleyman zamanında eklenmiştir, hatta Kanuni Sultan Süleyman’ın kanunlarını burada yazdığı da söylenir.

Adalet Kasrı, Selçuklu mimarisinden izler taşır ve kullanıldığı dönemde Bakanlar Kurulu (Divan-ı Hümayun) ve Osmanlı Yargıtayı olarak kullanılmıştır.

Adalet Kasrı, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin düzenlendiği Sarayiçi semtinde bulunur.

Zeminle beraber dört katlıdır.                            

Kasrın önünde iki taş bulunur. Bunlardan biri, seng-i arz, halkın dilekçelerini değerlendirilmek için üzerine bıraktığı taştı. Halk tarafından bırakılan dilekçeler, doğrudan padişaha bağlı olan bostancılar tarafından buradan alınıp, kasırda bekleyen memurlara teslim edilirdi.

 Diğeri, Seng-i İbret  ise ölüm cezasına çarptırılanların kesik başlarının ibret için halka sergilendiği taştır.

Rifat Osman Bey, evvelce kasrın ortasında bir de havuz mevcut olduğunu yazmaktadır.

Adalet Kasrı, günümüzde Edirne Müzesi Müdürlüğüne ait bir yapı olup, zaman zaman resim sergileri açılmaktadır.

Adalet Kasrı’nı Mimar Sinan’ın yaptığı neredeyse kesin olarak bilinmekle birlikte, ilginç bir biçimde eserleri arasında hiç bahsetmemiştir.

Kule, ziyaretçilere açık değildir.

Adalet Kasrı Nerededir ve Adalet Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Bu tarihi yapı yıllar önce Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Dört katlı olup, üst katında mermer fıskiyeli bir havuz vardır. Söylentilere göre Sultan Süleyman imparatorluğun kanunlarını burada yazmıştır.

Adalet Kasrı, Kırkpınar Güreşleri’nin de yapıldığı Sarayiçi Mevkii’nde bulunmaktadır. Yüzyıllar önce Osmanlı Sarayı bu bölgede bulunmaktaymış. En büyük Saray olma özelliği taşıyan Edirne Sarayı ayakta kalan tek yapısı Adalet Kasrı’dır.

Edirne Adalet Kasrı Kulesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için öncelikle Edirne merkezine gitmeniz gerekmektedir. Ziyaretçiler için iki farklı ulaşım yolu bulunuyor. Şahsi araçları ile seyahat etmek isteyenler merkezinde 2. Bayezid Caddesi’nin ardından Fatih Köprüsü Caddesi’ne bağlanarak kolayca buraya ulaşabilirler.

Toplu taşım kullanarak Adalet Kasrı’na ulaşmak isteyenler ise Edirne’nin toplu taşıma sistemi olan ETUS’a ait 3 hatlardan birisini kullanması gerekiyor. 1/A numaralı Sarayiçi Yerleşkesi – Serakent, 3 numaralı Sarayiçi Yerleşkesi – Otogar ve 3/A numaralı Sarayiçi Yerleşkesi – Otogar hatlarından biri ile kolaylıkla ve kısa sürede Adalet Kasrı’na ulaşabilirsiniz.

Adalet Kasrı Adalet Müzesi mi Olacak?

Kanunu Sultan Süleyman tarafından tarihimizin en ünlü mimarlarından biri olan Mimar Sinan’a yaptırılan Adalet Kasrı’nın Osmanlı’nın adalet anlayışının yansıtıldığı bir  müzeye dönüştürüldüğü söylenmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!