Edirne’de Ölmeden Önce Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

edirne1
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihi kaynaklara göre, ilk kez Trak uygarlığına ev sahipliği yaptığı düşünülmüştür.

Türkiye’yi  Avrupa’ya bağlayan  bir konum üzerinde olmasıyla zengin kültüre sahiptir. Osmanlı Türk kültürünü yansıtan 600’den fazla tarihi eser vardır. Bu eserlerden bir bölümü (Selimiye Camii, Üç Şerefeli Cami, Kervansaray, Meriç Köprüsü, Eski Cami vb.)sağlamlığını korumakta olup halen kullanılmaktadır. Bunlara benzer bir bölüm tarihi yapı da restore edilmektedir. Karasal bir iklime sahiptir.

Yol boyunca uzanan kervansarayları, geçmişe ışık tutan gösterişli camiler, tarihi hamamları ve misafirperver insanlarıyla Edirne, Trakya Bölgesi’nin en sevilen köşelerinden biri…

Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile herkesin en az bir kez gezip görmesi gereken yerlerden birisidir. Her ziyaretinizde farklı deneyimler yaşatan özel bir şehirdir.  

Edirne’de Gezilecek Tarihi Yerler

Enez Kalesi:  Yüksek bir tepe üzerinde yer alan Enez Kalesi’nin yapım yılı tam olarak bilinmemektedir. Yılı tam olarak bilinmese de  bazı kaynaklarda Bizans dönemi öncesi yapıldığına işaret ediyor. Tarihçi Prokopios’e göre Balkanlardan gelen tehlikeleri önlemek amacıyla yapılan kalenin, bazı kaynaklara göre MS. VI. yüzyılda Lustinianus tarafından onarıldığı söyleniyor.

Hıdırlık Tabyası: Balkan Savaşları sırasında en önemli noktalardan birisi olmuştur. Çevresi yaklaşık olarak 1800 metredir. 1829 yılında Rusların işgalleri sırasında tabyaların inşasına başlanmıştır.  Hoca İshak Efendi bu çalışmaların başlamasında en  önemli rolü oynamıştır. Edirne’deki en büyük tabya olması nedeniyle özel bir yere sahiptir.

Rüstem Paşa Kervansarayı: Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Rüstem Paşa Kervansaray’ı Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Kervansarayın içerisinde dikdörtgen avlular çevresinde 2 katlı odalar bulunuyor.

Sweti George Bulgar Kilisesi: 1800 yıllarında Bulgar vatandaşlarının çok olması nedeniyle Edirne valisi Rauf Paşa 1880 yıllında Sweti George Bulgar kilisesini inşa etmiştir.

Meriç Köprüsü: Osmanlı Dönemi’ne ait en güzel köprülerden biridir Meriç Köprüsü. Abdulmecit tarafından inşa edilmiştir. Meriç Köprüsü 263 uzunluğunda, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemer bulunuyor.

Hacı Adil Bey Çeşmesi: 1904 yılında Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan yapının çizimini Edirne Evkaf Müdürü Sadrettin Bey ile Dr. Rıfat Osman’ın çizdiği biliniyor. Barok tarzdaki çeşmenin, Hacı Adil Bey’in Istranca Dağları’nda Bulgar eşkıyalarca şehit edilen oğlunun anısına yaptırdığı söyleniyor.

Beyazıd Köprüsü: Edirne’nin en gösterişli köprülerinden birisidir. 1488 yılında Mimar Hayrettin tarafından başlandığı biliniyor. Uzunluğu 78 metredir.

Edirne Büyük Sinagogu: Avrupa’nın en büyük ve dünyanın ise en büyük üçüncü sinagogudur.

Edirne’de Görülmesi Gereken Camiler

1-Muradiye Camii

Muradiye Camii, Muradiye Mahallesi’nde yer almakla birlikte Sultan 2. Murad tarafından yaptırılmıştır.

Yapılış tarihi ile ilgili net bir bilgi yoktur, fakat bazı verilere göre 1436 yılında inşa edilmiş olabileceği düşünülmektedir. Klasik Osmanlı planına göre yapılmıştır. Muradiye Camii’nin mimarı da bilinmemektedir.

Rivayete göre Sultan 2. Murad, Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi caminin şu anki yerinde rüyasında görür. Ve gördüğü rüyadan çok etkilenip tesirinde kalarak, derhal o alana bir Mevlevihane inşa edilmesine dair ferman yazdırır. Mevlevihane daha sonra  Mevlevi Dervişler arasında çıkan ve kanla sonuçlanan kavgalar sonucunda camiye dönüştürülür.

Fatih Sultan Mehmed, 2. Bayezid ve şşKanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yapıldığı bilinen türbelerin de eklenince 12 türbenin yer aldığı külliyede, hanedan mensubu 40 kişinin de mezarlığı bulunuyor. Şeyhülislam ve Türk Bilginlerinden Musa Kazım’ın da mezarlığı da  buradadır.

Muradiye Camisi’nin bahçesinden şehrin eşsiz manzarası da izlenebilir.

Camide Osmanlı kültürünü yansıtan sarı rengin tonlarının egemen olduğu altıgen çiniler bulunur.

Yakın zamana kadar üç aylardan biri olan  Ramazan Aylarında minareye mahya kurulur; yıldız,hilal, gül, ok, yay sembolleri ile birlikte kaftan giydirilirdi.

Osmanlı sultanlarının yaptığı camilere selatin camisi denir. Muradiye Camisi de bir selatin camisidir. Selatin Camilerin Özellikleri:

• Hünkâr mahfili vardır.

•  Birden fazla minareye sahiptirler.

•  Ramazan aylarında minareler arasına mahya asılır.

•  Büyük camilerdir.

•  24 saat açıktır.

Osmanlı döneminde ibadetler sonrası cemaate ikram edilen üzere şerbet dağıtma geleneği ilk defa Muradiye Camii’nde başlamıştır.

2- Selimiye Camii

3-Eski Camii

4- Üç Şerefeli Camii

II. Beyazıt Külliyesi

Sultan II. Bayezid tarafından 1484-1488 yıllarında Mimar Hayreddin‘e  Edirne’yi Darüşşifaya ( bir nevi günümüz tıp fakültelerinin o zamanki adı) kavuşturmak amacıyla yaptırılmış tarihi bir külliyedir.

 2. Beyazıt Külliyesi; cami, imaret, mutfak, erzak ambarı, medrese, dârüşşifâ ve hamamdan oluşmaktadır. Şehir merkezine 2 KM uzaklıkta konumlandırılmıştır.

Evliya Çelebi, külliyeyi ziyaret etmiş ve seyahatnamesinde külliyenin darüşşifası hakkında detaylı bilgiler vermiştir. Ve ‘’Orada bir Darüşşifa vardır ki dil ile tarif edilmez, kalemler ile yazılmaz“, “Külliyenin içinde Medresetü’l Etıbba ve odalarında talebeler vardır ki, her biri daima Eflatun, Sokrat, Filbos, Aristotales, Galen, Pisagor gibi alimlerden söz eden olgun tabiplerdir, her biri bir fenne yönelip, hekimlik ilminde kıymetli kitaplara değer vererek, âdemoğullarının derdine deva bulmaya çalışırlar.”  diye övgü ile bahseder.

Burada en ünlü tedavi yöntemlerinden biri su ve müzik sesi ile tedavidir.

Mimari yapısının en önemli özelliklerinden biri de bir yerde çalınan müziğin diğer tüm bölümlerde yankı yapmadan dinletilebilmesiydi. Musiki topluluğunun verdiği konserler hastalara dinletilerek huzurlu bir ortam sağlanırdı.

Aynı zamanda tedavilerde güzel kokulardan da faydalanırdı.

Ruhsal ve fiziksel olarak tedavi edilen hastalardan ne ilaç ne tedavi ücreti alınmazdı. Ayrıca haftada iki gün de darüşşifa dışında, şehirdeki hastalara da ücretsiz ilaç dağıtımı yapılıyordu.

Hastalar tedavi edilirken burada bir yandan da usta hekimlik eğitimi veriliyordu. Dönemin en önemli hekimlerinden olan Ahi Çelebi ve Ahmed bin Hacı Hüseyin Kahvecizade isimler burada görev yapmıştır.

Az personel ile büyük işler başarması ile de bilinirdi.

Aynı zamanda gıda ve beslenme de kişilerin zevkine göre yapılıyordu.

2004 yılında Avrupa’nın en iyi müzesi ödülünü alan dârüşşifa, Trakya Üniversitesi bünyesinde sağlık müzesi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Edirne’nin Turistlik Merkezleri

 1. Kırkpınar Er Meydanı: Seyahatiniz temmuz ayına denk geliyorsa mutlaka Kırkpınar Yağlı Güreş Festivalini izlemelisiniz. Kırkpınar Güreşleri,   Osmanlı Dönemi’nden bu yana her yıl temmuz ayında yapılmaktadır.
 2. Karaağaç Tren Garı: Mimarı, Mimar Kemalettin Bey’dir. Bahçesinde bir vagonun da sergilendiği Karaağaç Tren Garı’nı Edirne ziyaretiniz sırasında mutlaka görmelisiniz.
 3. Selimiye Arastası:
 4. Adalet Kasrı
 5. Edirne Kent Ormanı
 6. Edirne Saraçlar Caddesi

MÜZELER:

 1. Edirne Sağlık Müzesi
 2. Edirne Müzesi
 3. Selimiye Vakfı Müzesi
 4. Balkan Savaşı Müzesi

PLAJLAR

 1. Enez Sahili
 2. Yayla Sahili
 3. Erikli Plajı
 4. İbrice Koyu
 5. Edirne Saroz İbrice Limanı

KONAK VE KÖŞKLER

 1. Hafızağa Konağı
 2. Mehmet Av Köşkü

TABİAT PARKLARI

 1. Gökçetepe Tabiat Parkı
 2. Danişment Tabiat Parkı

ORMAN MESİRE ALANLARI

 1. Edirne Söğütlük Kent Ormanı
 2. Sarayiçi Tavuk Ormanı

GÖLLER

 1. Gala Gölü
 2. Erikli Tuz Gölü
 3. Enez Dalyan Gölü

ALIŞVERİŞ YAPABİLECEĞİNİZ YERLER

 1. Selimiye Arastası
 2. Tarihi Ali Paşa Çarşısı
 3. Bedesten Çarşısı
 4. Dar-ül Eytam (Yetimler – Yeni) Çarşısı

KÖPRÜLER

 1. Meriç Köprüsü
 2. Ergene Köprüsü (Uzun Köprü)

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!