GENÇLERİN HİÇ BİLMEDİĞİ… ORTA YAŞIN DUYDUĞU… ESKİLERİN ÇOK İYİ BİLDİĞİ… KAYSERİ MEYDANI’NDA YIKILAN BİR CAMİ “İKİ KAPILI CAMİ”

WhatsApp Image 2020-09-09 at 09.22.02 (1)
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehir meydanları, şehirlerin kültürlerini, tarihlerini, mîmari ve yaşam şekillerini en iyi yansıtan yerlerdir.Bir şehrin meydanı o şehrin ortak alanıdır. O kentte yaşayan insanları adeta bir araya getiren yerdir.

Ve…Gece gündüz yaşayan birer merkezlerdir.Dolayısı ile meydanlardaki her değişim herkesi ilgilendirir.

İşte…Konumuz olan İki Kapılı Cami de Kayseri Meydanı’nda 1977 yılında yıkılan bir camidir.Eskilerin çok iyi bildiği, orta yaşın duyduğu ancak genelde göremediği, gençlerin ise hiç bilmediği bir cami…İki Kapılı Cami’nin kim tarafından ve hangi tarihte yapıldığı belli değildir.

15.37×13.76 m. ölçülerinde olan cami kesme ve moloz taşlardan inşa edilmiş idi.İki sıra halinde iki sütunu bulunan caminin damı topraktı.Mihrabı basit niş şeklinde olup, minberi ahşaptı.

1872 tarihli 182 nolu vergi defterinde, Hoca Efendi Çarşısı’nda ve Gön Pazarı’nda birer dükkâna sahipti.Cami 1977 yılında yıkılır…Yıkılış sebebi ise hem günümüz Kayseri Meydanı’nın, hem de Kayseri’nin sembolü haline gelen “Bürüngüz Cami”dir.Yani…Bürüngüz Cami, İki Kapılı Cami’nin yerine yapılmıştır.Bu nedenle de…Eskiler belki alışkanlıkla, belki de yâd edip yaşatmak adına Bürüngüz Cami’ne hala “İki Kapılı Cami” derler.Bürüngüz Cami,Kayseri’nin Bürüngüz Köyü’nden, o dönemin büyük bir cam tüccarı olan Refik Bürüngüz tarafından yaptırılmıştır.(Dedem Mehmet Cingil ile hala çocuklarıdır.)Caminin kontrol mühendisliğini de İnş.Müh. Süleyman Sırrı Yücel üstlenmiştir.

Bürüngüz Cami’nin 1972 yılında temeli atılmış ve 1977 yılında da bitirilip ibadete açılmıştır.Klasik Osmanlı mimarisi ile yapılmış, tek kubbeli, küp mekânlı, beş küçük kubbe ile örtülü son cemaat mahali olan, kubbesi ve cam işçiliği ile oldukça ilgi çeken bir camidir.Doğu ve batı yüzünde iki kapısı olup, çift minârelidir.

Minârelerinden biri yapımı sırasında şiddetli rüzgârdan yıkılıp bitişiğindeki dükkânların üzerine devrilse de hemen yenisi yapılmıştır.1985 yılında önünde bulunan dükkânların kaldırılması ile cami meydana hakim bir görüntüye sahip olur.Kayseri Meydanı’nda

;•Kayseri Kalesi Roma dönemini,

•Sahabiye (Sahip Ata) Medresesi Selçuklu dönemini,

•Kurşunlu (Hacı Ahmet Paşa) Cami Osmanlı dönemini simgelerken…

•Bürüngüz Cami de, Cumhuriyet döneminde yapılmış olan eski Valilik binasının yerle bir edilmesi ile… Günümüzde Cumhuriyet dönemini simgeleme sorumluluğunu üstlenmiş durumdadır.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa Cingil

Kaynakça;

•KAYSERİ’DE YIKILAN ANITLARIMIZ (Prof.Dr.Mustafa Denktaş)

•KAYSERİ ANSİKLOPEDİSİ CİLT 1

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!