Site Rengi

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 32°C
Az Bulutlu

İso 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir ?

Hakan Dirlik
Teknoloji Yazarı
28.10.2019
8.536
A+
A-

İso 9001 kalite yönetim sistemi, dünya çapında kabul gören bir belgedir. 170 ülkede geçerliliğinin olması, buna uluslararası bir kimlik kazandırmıştır. Herhangi bir işletmenin; hizmet ve mal konusunda uyması gereken kurallardan oluşmaktadır. Bundan dolayı firmalar için prestij demektir. Aynı zamanda işletmelerin kalitesini yukarı çeker.


İso 9001 Kalite Yönetim Sistemi İlkeleri Nelerdir?


İso 9001 kalite yönetim sistemi şu ilkeleri içermektedir;
Gelişim firmalar için önemlidir. Kalite yönetim sistemine göre bunun devamlı olması esastır.
İnsanların sürece olan başarılı katılımı hizmetleri daha iyi hale getirir.
Liderlik, yönetim aşamasında buna sistemli bir yaklaşım olmalıdır.
Fayda üzerine kurulmuş olan tedarikçiyle olan ilişkiler, her iki işletmenin de belli standartlar üzerine çıkmasını sağlar.
Bunun yanı sıra müşterinin her çeşit isteği, beklentisi ve talebi merkeze alınmalıdır. Onun memnuniyeti, işletmenin temel görevi olmak zorundadır.
Süreç yaklaşımı sorunsuz bir biçimde yapılmalı, karar aşamalarında tamamen gerçek olan veriler üzerinden bir yaklaşımım sergilenmesi avantaj sağlar.


İso 9001 Kalite Yönetim Belgesi Nasıl Alınır?


Belgeyi alma noktasında dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğunu söylemek gerekiyor. Buna göre kurumların bizzat başvuru yapması şarttır. Birtakım evrakların hazırlanması önemlidir. Bunların arasında faaliyeti gösteren belge, imza sirkusu, SGK üzerinden alınacak olan döküm listesi, vergi levhası ve son olarak ticaret sicil gazetesi bulunmalıdır. Bunlarda bir eksiklik bulunmamalıdır.


İso 9001 Kalite Yönetim Belgesi Ne Kadar Sürede Çıkar?


İso 9001 kalite yönetim sistemi belgesi çok kısa süre içerisinde çıkmaktadır. Bu noktada ilk olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilkelere uyum sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Bunun ardından gerekli evraklar tamamlandığı vakit, 3 veya 4 iş günü içerisinde belge hazırlanmış olacaktır.


İso 9001 Kalite Yönetim Belgesi Nereden Alınır?


Tamamen Türk sermayesi ile kurulmuş olan Key Kalite, İso 9001 kalite yönetim sistemi çerçevesinde bu belgeyi verme yetkisine sahip bir kuruluştur. Ürün belgelendirme noktasında gerekli tüm izinleri almıştır. Süreci uzatmadan ve kurallara uygun bir biçimde, gerekli kontrollerin ardından belgeyi sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.