Site Rengi

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Sisli

Kayseri Sağlık Turizmi

06.09.2019
134
A+
A-

Tarihte sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri, ilk ticaret şehri olup, bu ticarete ait belgeler halen Kültepe bölgesinde çıkarılmaktadır.

Tarihte sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri, ilk ticaret şehri olup, bu ticarete ait belgeler halen Kültepe bölgesinde çıkarılmaktadır. Ticaretin ve sanayinin yanında Turizm’de de atağa kalkan Kayseri, özellikle Sağlık Turizmi alanında birçok etkinlikte yer almaktadır. Kayseri’deki sağlık turizminin gelişmesine yönelik Kayseri Büyükşehir Belediyesinin katkısı ile 28 Haziran’da Sağlık Turizmi ile ilgili toplantı yapılmıştır.

Sağlık turizmi, Kendi yaşadığı yerden başka yerlere sağlık amacı ile seyahat eden insanların oluşturduğu turizmdir. Bir ülkeden diğer bir ülkeye herhangi bir sebeple (bekleme süresinin uzunluğu, tedavinin ekonomikliği veya daha kaliteli sağlık hizmeti vb. gibi) sadece tedavi için gidilmesidir. Sadece hastanelerde tedavi için gidilen bir turizm çeşidi olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir.

Sağlık Turizmi; kısaca tedavi amacı ile yapılan seyahatlerdir. Başka bir ifadeyle, seyahat eden kişinin fiziksel iyilik halini geliştirmek amacıyla veya estetik cerrahi operasyonlar, organ nakli, diş tedavisi, fizik tedavi, rehabilitasyon vb. gereksinimi olanlarla birlikte uluslararası hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine olanak sağlayan turizm türüdür.

Çünkü;

– Katma değeri en yüksek turizm çeşididir,

– Ülkemizin ve kentimizin tanıtımına katkısı çok büyük olacaktır,

– Yeni ve çeşitli mesleklerde istihdam alanları açacaktır,

– Ülke ekonomisine girdisi diğer turizm çeşitlerine göre çok yüksektir,

– Sağlık Turizmi bacasız fabrikadır,

– İstihdamın niteliğini artıracaktır,

– Cari açığın kapatılmasında bir kalem olacaktır (2023’de 1 milyon sağlık turisti ve 20 milyar dolar gelir hedefi),

– Türkiye’nin medikal ve termal yatırım ve kaynakları Avrupa ve Dünya çapındadır,

– Kış, doğa, inanç, kültür turizmi çeşitleri ile sinerji oluşturacak alternatif bir turizm alanıdır,

– Sağlık nedeniyle tercih edilen bir ülke olmak ülkenin uluslararası prestiji açısından oldukça önemlidir.

İnsanların sağlıklarına gösterdikleri özenin arttığı, sağlık hizmetlerinin rekabetçi duruma geldiği ve maliyet farklarını ana unsur olarak aldığımız takdirde, ülkemize sağlık turizmi bakımından rağbet gelecekte daha da hızlı bir artış gösterecektir.

Gelişmiş ülkelerdeki sağlık harcamalarının yüksekliği, ülke sosyal güvenlik sistemlerinin yaşadığı sıkıntılar, hızla yaşlanan nüfus ve ulaşım teknolojisinde yaşanan gelişmeler tedavi amaçlı seyahatlerin çıkış noktası olmaktadır.

Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve insanları her türlü bilgiye ulaşmada yaşadığı kolaylık ise,
Tedavi amaçlı seyahatlerin itici gücü olmaktadır. Özellikle plastik cerrahiye olan talep artışının devam edeceği, böylece denizaşırı hizmetler için de önemli bir talep oluşacağı ve sağlık turizmin temel öğesi olan kalp ameliyatları ile yer değiştireceği uzmanlarca tahmin edilmektedir. 

Kayseri sağlık alanında da son derece büyük bir geçmişe sahip olmaktadır. Öyle ki Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I.Gıyaseddin Keyhüsrev’in kız kardeşi Gevher Nesibe’nin vasiyeti üzerine 1204 yılında yapılan tarihi şifahane bunun en büyük kanıtlarından birisidir. Uluslararası alanda Azerbaycan, Irak ve Almanya’dan birçok hasta Türkiye’ye gelerek tedavi olmaktadır. Hastaların tedavi için tercih ettiği iller; İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Erzurum ve Yalova. Bu illerin tercih edilme nedeni ise genel turizm destinasyonu olması ve özel hastane gruplarının bulunmasıdır. Sağlık ve tıbbi nedenlerle gelen yabancı ziyaretçi ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan elde edilen turizm geliri 2018 yılında 1 milyon 110 bin 843 dolar olarak açıklanmıştır. 2018 yılında sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında, ülkemizde 551 bin 748 hasta sağlık hizmeti almıştır.

Selçuklu medeniyetinin en özgün eserlerini bulunduran Kayseri merkezi beraberinde kış turizminde Erciyes, görsel ve tarihi zenginlikleriyle Soğanlı ve Erdemli vadileri, eşsiz ve doğal güzellikleriyle Ürgüp, Göreme, Kapuzbaşı Şelaleleri, Sultan Sazlığı ile Kayseri turizm alanında ciddi potansiyeli olan ender şehirlerden birisidir.

Kayseri’nin Türkiye’deki en kapsamlı şehir hastanelerinden birini bünyesinde barındırmaktadır. Kaliteye yapılan teknoloji ağırlıklı bu yatırımlar ise kenti bulunduğu havzada kendine özgü bir sağlık merkezi konumuna taşımaktadır. Mevcut üniversite hastaneleri ve özel hastaneleri dolayısıyla 2019 yılı için kentin sağlık turizminde tercih edilebilirliğinin arttığı gözlemlenmektedir.

Kayseri’nin turizm potansiyeli, sağlık turizmi alanındaki gelişmeleri destekleyici bir altyapı sunmaktadır. 

Kayseri’nin sağlık turizminde hak ettiği payı alması için, şehrin tarihi güzelliklerinin yanında sağlık alanında yatırımları da anlatan yazılı ve görsel çalışmalar yapılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde termal ve kaplıca turizmiyle ilgili birimler kurulmalı ve bölgenin potansiyeli değerlendirilmelidir.
Hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapılmalı ve bu çalışmalar devlet tarafından desteklenmelidir. Sağlık turizmi alanında yapılan kongre, fuar ve konferanslara ilgi gösterilmeli ve bu tür organizasyonlar tutundurma faaliyetleri açısından fırsat bilinmelidir.
Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren işletmeler, tur operatörleri ile bağlantılar kurarak özellikle yurt dışına yönelik pazarlama faaliyetlerini artırmalıdırlar.
Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarına, Orta Doğu ülkelerine ve Türk Cumhuriyetleri’ne yönelik pazarlama stratejileri geliştirilmeli ve uygulanmalıdır.
Bu sektörde çalışan insanlar mesleki örgütler kurmalı ve bütünleşik pazarlama faaliyetlerinde bulunmalıdırlar.
Tesisler, devlet tarafından hem finansman, hem yabancı dil bilen personel, hem de sağlık personeli açısından desteklenmelidir. Sağlık personeli çalıştırılması hakkındaki kaplıca yönetmeliği hükümleri Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle uygulanmalıdır.
Bölgedeki tesislere belediyeler tarafından özellikle alt yapı alanında gerekli destek sağlanmalıdır.

Son olarak;

 “Gün yüzüne çıkmamış fikirlerin büyüklüğü bilinmez.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.