Site Rengi

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 11°C
Parçalı Bulutlu

Kur, İstifa, Pandemi Gölgesinde Türkiye Ekonomisi

12.11.2020
445
A+
A-

Merkez bankası başkanı görev değişikliği sonrası geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyuran Hazine ve Maliye Bakanı ile ilgili görüş bildirenler, bildiremeyenler ve istifanın kabulü, akabinde yaşanan ve yaşanacak gelişmeler vatandaşın radarında vuku bulmuş zor ve kırılgan dönemde hayrete düşürmüş, bazı gruplar için algı operasyonuna zemin hazırlamıştır.

Bütün iyi ve tutarlı adımların yanı sıra Türk Lirası değer kaybının önlenemez artışı pazarda manavda vatandaşın cebini sıkıştırmaya başlamıştır.

Yapılan istifa açıklamasının eksikleri ve acele kaleme alınmış şekli aşikardır. Türk devlet yönetiminde istifaların sosyal medyadan önce kurumlara bildirilerek eş zamanlı açıklamalar ile vatandaşa duyurulması şarttır. O ya da bu sebepten devletin kurumunda baş olan kişilerin sosyal platformlardan yaptığı ani çıkışların vatandaşın gözünde değer bulmadığı ya da kitle toplamak için yönetilmeye çalışılması ülke yönetimimize fayda sağlamadığı kesindir.

Alınacak önlem ve yapılacak uygulamaların meyvesini en hızlı şekilde vermesini sağlayacak adımların atılması, pandemi kıskacındaki dünya ekonomisi içinde avantaj sağlayacaktır.

İktisadi kaynakların kıtlığının keşfi yeni değildir ve bu kaynakları en akılcı kullanım ile refaha çevirebileceğimizin anahtarının bir an evvel bulunması milli ekonomi hedefimizden şaşmadan ilerleyebilmek için şart olmuştur.

Kriz çığlıklarının algısını yenecek, ekonomik durgunluk ve kırılganlığın karşısında hamle yapmaktan çekinmeden yürümeli, kurum ve yöneticilerin para politikasında kararlı ve istikralı yönetimi ile dar boğazdan çıkış sağlanmalıdır.

Hak ile batıl mücadelesinde beka problemlerinin önüne geçme savaşında refah sağlayamadığımız her gün boşa geçmiş olacaktır.

Ne olursa olsun ülke ekonomisi temelleri sağlamlaştırılmaya devam edilerek mevcut şartların zorluğundan ve olabilecek ekonomik bunalımlardan çıkmayı başaracak hamlelerimizin devamı şarttır.

Merkez bankası ve bakanlıklarımızın yeni hükümet sisteminde koordineli ve istikrarlı çalışmalarındaki eksiklikler giderilmeli ve milletimizi pazar siyasetinde boğmak isteyenlere inat daha çok çalışmalıyız.

Türk milletinin sokaklarda satılan demokrasi oyununa alet etmeyen siyasi hareketin varlığı bizlere güven vermektedir.

Gelelim döviz kurları, değerli kaynaklar ve pandemi kıskacındaki ülkemizin virajlı yollarında seyir güvenliğimizi sağlayacak adımlara. Milli ekonomi politikasından şaşmadan ekonomi yönetiminden sorumlu ve bağlantılı her kurumumuzun ehil ve bilgili ekiplerinin güçlendirilmesi yola çıkarken en büyük avantajımız olacaktır.

Bu kurum ve kuruluşların aksayan ve eksik kalan hamlelerimizi hızla tespiti ve geliri elde ederken kayba uğratmadan toplayabilme kabiliyetinin geliştirilmesi. Yapılacak yatırım hamlelerinin bir an evvel gerçekleştirilmesinde engel teşkil eden sorunların hızla giderilmesi ilişkilerin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Türkiye de faiz enflasyonu artırır gibi klişe ve doğru olmayan bilgilerden uzaklaşarak çağımız iktisadın milli haritamıza uyarlanması şarttır. Amerikan doları ve merkez bankası kararlarının ülkemize etkileri ölçülüp bu durumları öngörerek erken hamleler yapılmalı. Ne yazık ki dolar artıkça ülke ekonomimiz dar boğazda kalmaya devam edecektir. Piyasa gerçeklerinin dışındaki artışın takibi iyi yapılmalı ve önlemler alınarak vatandaşın gider kalemlerinin maliyetinin artmasına engel olunmalı. Zira hane halkımız da tıpkı üretici gibi dolar artışından etkilenmektedir.

Döviz kurundan etkilenmemek için üreticinin üretiminde kullandığı hammadde ve üretim safhalarının dolardan etkilenmeyecek bir sisteme evrilmesi ile baş edilebilir. Eğer üreticimiz, hizmet verenimiz, esnafımız yaptığı hizmeti ve ürettiği mamulün belli evrelerinde dolar üzerinden bir girdisi varsa her çıktıda dolar kurundan etkilenecek karı düşecek ve piyasada alıcıya ulaştığında enflasyon artacaktır.

Türkiye cumhuriyetin bolluk dönemi ve öncesinde alınan reform niteliğindeki önlemler ile enflasyon rakamları düşmüş alım gücü yükselmiş ve kurlarda hızlı dalgalanmaların önüne geçilmişti.

Bugün baktığımızda bazı faktörlerin etkisinin kabulünün yanı sıra enflasyon ve kur artışı çemberine sıkıştırılmış görünüyoruz. Dolar ne yazık ki Türk halkı içinde Avrupa halkı içinde Asya halkı içinde önemlidir. Önemli olan kendi üretimimizi artırabilme ve kendi paramızı değerlendirebilme aşamasındaki çabamızdır.

Milli ekonomi hedeflerimizin gerçekleşmesindeki ana mesele milli üretim faaliyetlerinin de artması ile çözüleceği aşikardır.

Türkiye ekonomisi ne olursa olsun güçlü ve sağlamdır.

İstikrar artırıcı adımlar, mali disiplin, fiyat istikrarı noktasında para politikasının güçlü takibi uzun vadede değerleri normal seviyelere çekecektir.

İyi bir maliye yönetimi bununla birlikte iyi bir hazine ve kalkınma yönetiminin eş zamanlı para politikası ile koordine edilmesi bütün sorunları aşmamıza basamak olacaktır.

Yusuf Mert EKİNCİ

Yerli Üretim ve Girişimciler Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.