Meriç Köprüsü

meriç köprüsü
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köprüler şehri olarak bilinen Edirne’nin eşsiz köprülerinden biri de Meriç Köprüsü’dür. Meriç Nehri’nin üzerinde kuruludur. Adres olarak; Karaağaç 22100 Merkez /Edirne olarak tarif edilebilir. Şahsi aracınızla ya da toplu taşıma kullanacaksanız Edirne merkezden Karaağaç bölgesine aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.


Öncesinde ahşap bir köprü bulunan bölgede, Meriç Nehri’nin taşmaya başlaması ve oluşan sellerden hasar görmesi ile bu köprünün kurulma ihtiyacı doğmuştur. Edirne- Karaağaç yolunu birbirine bağlamaktadır.
Meriç Köprüsü aynı zamanda önemin padişahı Abdülmecit tarafından yaptırıldığından dolayı Mecidiye Köprüsü ismiyle de anılır.
Kesme taşlar ile inşa edilen Meriç köprüsü 1833’ lü yıllardan günümüze kadar sağlamlığını sürdürmektedir.
Görselliği ve tarihe tanıklık etmesiyle bilinen Meriç Köprüsü, seyahat rehberinize eklemeniz gereken yerlerin arasında mutlaka olmalıdır.


Selçuklu izlerinin hüküm sürdüğü köprü, 263 metredir. Köprünün genişliği 7 metredir. Köprünün üzerinde 12 hayvanlı takvim işlenmiştir. Köprüde 8 köşeli yıldız figürü görülmektedir. Ayrıca karşılıklı bakan iki ejder figürünü de barındırır.
Köprü kitabesi, Yunan İşgali döneminde yok edilmiş; köprünün yeniden düzenlenen kitabesi talik yazıyla düzenlenerek mermer üzerine işlenip, 1966 yılında buraya yerleştirilmiştir.
Tarihi Meriç Köprüsü 2019 yılında onarılmıştır.
Gün batımının eşsiz manzarasını tam manasıyla izleyebileceğiniz köprü üzerinde bulunan seyir köşkünde zamanın padişahlarının da gün batımını izlediği söylenmektedir.
Siz de buradan gün batımını izlemenin hazzını yaşayabilir, eşsiz gün batımını fotoğraflayabilirsiniz.
Köprü civarında bulunan mekanlarda yiyecek- içeceklerinizi tüketebilir, doğanın ve bu tarihi yapını eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Meriç Köprüsü’nde köprüde yılın bazı dönemlerinde çeşitli etkinlik ve festivaller düzenleniyor. Işıklandırma ve ses sistemleri de kurularak manzara eşsiz bir görünüme kavuşturuluyor. Bu dönemleri takip edip, ziyaretinizi ona göre planlamanızı öneririz.
Meriç Köprüsü’nün yakınlarında bulunan, sonraki yazılarımızda özellik ve ayrıntılarından bahsedeceğimiz bu mekânları da ziyarete edebilirsiniz.
(0.82 km) Mesafede Karaağaç
• (1.60 km) Mesafede Eski Cami
• (1.86 km) Mesafede Selimiye Camisi
• (1.75 km) Mesafede Üç Şerefeli Cami
• (2.67 km)Mesafede 2. Bayezid Külliyesi ve Şifahane

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!