Milletvekili Özdemir : TBMM, Libya tezkeresi için 2 Ocak’ta toplanacak

milletvekili ismail özdemir teskere açıklaması
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ile Libya Devleti Ulusal Mutabakatı Hükümeti arasında 27 Kasım’da İstanbul’da ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’ ve ‘Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ imzalandı. İki mutabakat muhtırasının da TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girmesi ile birlikte Ankara Libya’ya asker göndermeyi de gündemine aldı.

Kayseri’de Türk Ulus Medya’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulunan MHP Milletvekili İsmail Özdemir, Libya’ya asker gönderilmesi için Meclisin 2 Ocak 2020 tarihinde toplanacağını açıkladı.

Milletvekili Özdemir’in turkulus.com’a yaptığı özel açıklamada şunları söyledi.

“2020’de öyle görünüyor ki Doğu Akdeniz’i, Libya’yı Kıbrıs’ı daha fazla konuşacağız. Türkiye’nin burada da nasıl ki 780 bin metrekarelik vatan toprağı varsa 462 bin kilometrekarelik de mavi vatanı vardır. Topraklarımızla ilgili egemenlik haklarımızı koruma kararlılığımız mavi vatanımız içinde geçerlidir. Buradan Türkiye’nin geri adım atacağını kimse beklemesin. Milliyetçi Hareket Partisi’nin de bu anlamda Hükümetimize vermiş olduğu desteği tamdır. Genel Başkanımızda muhtıralara desteğimizi ilan etmişti. Yeni yılın ilk günlerinde hemen Libya’ya asker gönderilmesi ile alakalı bir teskere meclise gelecek.

TESKEREYE MHP’NİN DESTEĞİ TAMDIR

Bu teskereye de Milliyetçi Hareket Partisi’nin desteği tamdır. Türkiye Libya’da macera peşinde değildir. Türkiye Libya’da Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine destek vererek oradaki meşru hükümetin yanında olarak hem kendi milli güvenliğinin tesisi ki Doğu Akdeniz’deki bizim egemenlik haklarımızın gasp edilmesine yönelik eylemler, Libya ile varılan Deniz yetki alanları sınırlandırılması anlaşması çerçevesinde  bilhassa Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesiminin ilan ettiği, Ancak; hukuka ve vicdana uymayan yaklaşımlar ortada dururken ilan ettiği gayretlerin karşısında bulunuyor ve biz bu haklarımızı koruma kararlılığını göstereceğiz. Libya’da da Libya Ulusal mutabakat Hükümetin vermiş olduğu mücadelede Türkiye hem egemenlik haklarını korumak hem de tarihin karşısına getirmiş olduğu bu gerçekler paralelinde  bu milli güvenlik anlayışı ve bekasına yönelen tehditleri yerinde bertaraf etme azmini gösterecektir. MHP bu anlamda da hükümetimizin yanındadır.

49 MİLLETVEKİLİMİZLE TESKEREYE DESTEK VERECEĞİZ

İnşallah 2 Ocak’ta meclise gelecek olan teskereye de bizler Milliyetçi Hareket Partisi olarak yine Sayın Genel Başkanımızın talimatları doğrultusunda 49 milletvekilimizle beraber destek olacağız. Türkiye’nin yanında yer alacağız. Çünkü biz her zaman önce ülkem ve milletim diyoruz. Türkiye böylesine bir genel tehdit ve tehlike ile karşı karşıya iken diğerleri ne düşünüyor biz bunlarla ilgilenmiyoruz.

BAZI SİYASİ ÇEVRELER TARİHİ HATA İÇERİSİNDELER

Bununla ilgilenen başka siyasi çevrelerde var ise çok büyük bir tarihi yanılgı içerisindeler. Tarihi hata içerisindeler. İnşallah bu hatalarından dönerler. Türkiye’nin bilhassa orada vermiş olduğu mücadelenin ne anlama geldiğine henüz vakit varken, görmelerini kendilerine tavsiye ediyoruz. Çünkü milletin vicdanı da, tarihin gerçekleri ışığında bir kararı mutlaka vakti yeri saati geldiğinde verecektir. Biz milletimizden yana tarafız. Biz milletimizin vicdanının sesini dinliyoruz. Biz Cumhur İttifakı anlayışı çerçevesinde Milliyetçi Hareket Partisi olarak kendi değerlerimiz ve ilkemizle beraber olmamız gereken, durmamız gereken yerdeyiz. “

Libya ile yürütülen müzakereler çerçevesinde gündemdeki Libya tezkeresi 30 Aralık 2019 Pazartesi günü Meclise gelecek, görüşmeler yapmak üzere Genel Kurul 2 Ocak 2020 Perşembe günü toplanacak.

ÇALIŞMALARINA ARA VEREN TBMM TOPLANTIYA ÇAĞRILACAK

TBMM, 2020 yılı bütçesi, Libya ile yapılan güvenlik ve askeri işbirliği anlaşması ile torba teklif görüşmelerinin tamamlanmasının ardından 21 Aralık Cumartesi günü çalışmalarına 7 Ocak Salı gününe kadar ara vermişti. Tezkerenin 7 Ocak’tan önce görüşülmesi için de İç Tüzük uyarınca Cumhurbaşkanı veya TBMM Başkanı tarafından TBMM’nin toplantıya çağrılacağı belirtiliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!