Milli Para Güçlü Ekonomi

Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kur dalgalanmaları ve mali dengesizlik. Dünya ekonomisinde yaşanan sıkıntıların artçıları ile dolar ile alışveriş yapan ülkeler özellikle de gelişmekte olan ülkelerin ekonomisi kur dengesi kuramaması sonucu ithalat ve ihracatta zarara uğraması bununla birlikte mali yükümlülüklerini yerine getirememesine neden olmaktadır.
Ülkemizi ele alırsak yatırım ve zorunlu harcamalarını dengede tutabilmek için iç piyasada nakit akışını ve kaynak hacmini düzenlemeye çalışırken, ekonomisi büyütmek, mali denge kurmak için oldukça fazla bir mesai harcarken, aynı zamanda TL’nin yabancı para birimlerine karşı değerini korumaya çalışmakta.
Bir ülkenin parası iç ve dış piyasada ne kadar rağbet görürse o kadar güçlenir. Katma değeri yüksek ürün, hizmet ve mamul ihracatını ne kadar yüksek tutarsa o kadar güçlenir ve yabancı para birimlerine karşı daha çok kuvvet gösterir. Ülke içi ekonomide bu güç diğer değişkenlerin de dengeye gelmesi ile enflasyon oranlarını düşürerek halkın cebine yansır. Yani; alım gücü yüksek bir gelir dengesi sağlanır. Düzelen bu değerler istihdam seviyesini akabinde üretim ve büyüme değerleri olumlu yönde değişir.
Bunlarla beraber tarihi ile dünya var olduğundan beri hükmeden bir millet olan Türk milleti ulusal para birimi, demografik yapıda ve bulunduğu bölgede söz sahibi olmasına rağmen değer kaybını yaşayan ülkelerden.
Türk lirası kıtalara yayılmış zengin etnik ve devlet yapısıyla bu sorunları aşabilecek güce sahiptir.
Peki ne yapılmalı?
Milli para ile alışverişin gündeme geldiği son zamanlarda bu durumu kendi penceremizden ele alıp zemini oluşturmanın vakti değil midir? Türk lirası Türk coğrafyasının tamamında ve bölgesinde kullanılarak güçlendirme çalışmalarına başlamak için hiçbir neden bulunmamaktadır. Aynı demografik yapıda olmanın yanı sıra birçok paydaş özelliğe ve kültüre sahip Türk devletlerinin ekonomik bir platformda buluşması kaçınılmaz bir gerekliliktir.
İsmi her ne olursa olsun ortak değerler üzerinde inşa edilecek ekonomik ve sosyal planlamalar ile ortak para birimi olarak Türk Lirasının kullanılması, Euro bölgesi gibi bir ticaret uzlaşması yapılması hayalden öte sağlaması yapılmış bir çözüm olacaktır. Türk devletleri yanı sıra iyi ilişkiler kurulmuş birçok paydada birleşilmiş bölge devletlerini de bu projeye entegre ederek çağın gerektirdiği seviyeye ulaşmak kolay olacaktır.
Milli ekonomik görüşe dayalı çalışmalar ile hareket etmekte ve bunu tüm soydaşlarla ortak yürütmek dünya ekonomi düzeninde, milletin refahını sağlamak için önemli bir adım olacaktır. Ekonomistlerin, iktisat ve mali politikalarda fikir babası olacak akademisyenlerimizin bu konuda ki düşünceleri devlet desteği ile somutlaştırılmalı ve hayata geçirilmelidir.

Yusuf Mert EKİNCİ
Yerli Üretim ve Girişimciler Derneği Başkanı

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!