Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Parçalı Bulutlu

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NİN 13. OLAĞAN BÜYÜK KURULTAYINDAN İZLENİMLER

21.03.2021
44
A+
A-

18 Mart 2021 tarihinde Ankara Kapalı Spor Salonu’nda Milliyetçi Hareket Partisi’nin 13. Olağan Büyük Kurultayı pandemi şartları altında titizlikle gerçekleştirilmiştir. “İstiklal için birlik, istikbal için dirlik”, “Kazanan Türkiye olacak” sloganıyla gerçekleştirilen kurultay alanına MHP üst kurul delegeleri, ilçe başkanları ve belediye başkanları katılmış, geçtiğimiz kurultayların aksine seyirci kabul edilmemiştir. Siyasi partilerden temsilci olarak kurultaya, AKP’yi temsilen Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve STK ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu; BBP’yi temsilen Parti Genel Sekreteri Üzeyir Tunç ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Eren ve Kadın Kollarından sorumlu MYK üyesi Dilek Keskin; DSP’yi temsilen Parti Genel Sekteri Müzeyyen Okur ve Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge; YRP’yi temsilen Parti Genel Sekreteri Suat Pamukçu ve Genel Başkan Yardımcısı Bayram Sakartepe; BTP’yi temsilen Parti Genel Sekteri Mustafa Pak, Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Hamdi Kepekli ve Nuri Kaplan; ANAP’ı temsilen Genel Başkan Yardımcısı Semih Narlı ve Ankara İl Başkanı Sadık Alkan katılmıştır. Terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP’ye ve bu partinin hapishanedeki başkanını dört gözle kahvaltı masalarında bekleyen CHP ve İP’e davetiye gönderilmemiştir.

Kurultayın tarihi 18 Mart olarak ilan edilmesi MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin tarihe olan ilgisini de ortaya koymaktadır. Hatırlanacağı üzere bir önceki kurultayın tarihi de 18 Mart 2018 idi. Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünde yapılan Kurultaylar MHP’nin tarihi karakterini de ortaya koyması açısından önem taşımaktadır.

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın üst üste 3 defa Divan başkanı olarak görevlendirilerek bir ilke imza atmış oldu.

Kurultay çerçevesinde İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu başkanlığında TBMM İdare Amiri ve Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Ardahan İl Başkanı Hülya Davutoğulları, Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli’nin yer aldığı heyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri ile MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in Anıt Mezarı’na ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Gündem maddeleri: Yoklama ve Açılış, Kurultay Divan Başkanlığı’nın Seçimi, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin Açılış Konuşması, MYK Faaliyet Raporu ve Mali Raporun MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Tarafından Okunması, MYK Faaliyet Raporu ve Mali Raporun İbrazının MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya Tarafından Okunması, Genel Başkanın ve Genel Başkan organlarının seçimi, MHP Genel Başkanı Sn. Dr. Devlet Bahçeli’nin kapanış konuşması ve kapanış olarak gerçekleştirilmiştir.

MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli 1277 delegenin tamamının oyu ile yeniden Genel Başkanlık’a seçilerek “Lider Ülke Türkiye” vizyonu ile 2023 seçimlerinde MHP’nin A takımını oluşturmuştur. 75 kişilik MYK üyesinden 36’sı yeni isimlerden oluşurken; 39 isim yerlerini korumuştur. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sn. Ahmet Yiğit Yıldırım mevcut MYK listesinde bir kez daha yer almıştır. Öte yandan Kayseri Milletvekilimiz Sn. İsmail Özdemir, önceki dönem Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Bahadır Bumin Özarslan MYK üyesi olarak görev yapacak olan isimler arasında yer almıştır. 25 kişilik MDK için de seçim yapılmıştır.

Cumhur İttifakı Vurgusu!

MHP Genel Başkanı, 2023 seçimleri için Cumhur İttifakı ilkesini bir kez daha vurguladı. CHP-İP-HDP-SP ittifakının bir proje partisinin olduğunu ifade eden İP Genel Başkanının sözlerini hatırlattı ve Cumhur İtttifakı’nın birlikteliğinin devam edeceğini söyleyerek Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP’nin adayının mevcut cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etmiştir. Seçimlerin zamanında yapılacağı, erken seçim tartışmalarının da “zilletin aşısının 2023 yılının haziran ayında demokratik vasıtalarla yapılacak, ama bu aşı zillete zehir olarak yansıyacaktır. Telaşlanmaya ve tedirgin olmaya mahal yoktur” ifadeleri kullanarak nokta koymuştur.

Terörle Mücadele Vurgusu

Gelinen süreçte Türk Silahlı Kuvvetlerimizin düzenlemiş olduğu askerî operasyonlar olan “Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Pençe-Kartal Harekâtları” ile ülkemizin güney sınırlarını korumak ve kurulmak istenen terör devleti engellenmiştir. Hükümetimizin kararlılığı, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin fedakârlığı, polislerimizin ve güvenlik korucularımızın cesaretiyle ihanetin damarları kesilmiştir”. Terörle mücadelenin tek bir terörist kalmayıncaya kadar devam edeceğini, Cumhur İttifakı’nın bu amaçla yoluna devam edeceği sözlerini ifade etmiştir.

Terör Örgütünün Siyasi Uzantısı HDP’nin Kapatılma Süreci

Sayın Bahçeli, üzerinde ısrarla durduğu bir diğer hususta HDP’nin mutlak surette açılmamak üzere kapatılmasıdır. Geçtiğimiz günlerde HDP’nin kapatılması için Yargıtay’ın hazırlamış olduğu dosyayı Anayasa Mahkemesine göndermişti. Bu durumu “Hakkın, hukukun ve adaletin sesidir ve bu gelişme milletin yüreğine su serpmiştir.” demiştir. Diğer partilerden ses gelmemesi gerçekten durmuş oldukları mevziyi göstermektedir. Zillet İttifakı’ndan herhangi bir isimin çıkıp “HDP kapatılmalıdır” demediği sürece isimleri HDP ile anılmaya devam edecektir.

“Andımız” Meselesi

Andımızın kaldırılması hususunda Sn. Devlet Bahçeli görüşlerini, 23 Ekim 2018’de yapmış olduğu grup toplantısında ifade etmiştir. Aradan geçen 3 yılda değişen hiçbir şey olmamış, Sn. Bahçeli o gün ne söylediyse bugün de söylediği sözün arkasındadır. “Türk’üm deriz, doğruyum deriz, çalışkanım diye sesleniriz, adımızdan, ahlakımızdan, anılarımızdan ve Andımız’dan şu, bu istedi diye asla vazgeçmeyiz” ifadelerini kullanmıştır. Bu ifadelerden açık ve net bir şekilde anlaşılmaktadır. Ancak CHP yönetimi Türkçe anlamadıkları için MHP’nin Milliyetçiliği’ni sorgulamaktadırlar. Gaflet uykusundan uyanmayan bir partiden de ancak bu beklenir!

MHP Genel Başkanı, konuşmasında Türk Edebiyatının mümtaz şahsiyetlerine de yer vermeyi ihmal etmemiştir. Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirine atıf yapan Sn. Bahçeli, “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez”. Yine İstiklal Marşımıza binaen “Bastığımız yerleri toprak diyerek geçmiyoruz. Hep düşünüyoruz altında nice kefensiz yatanı. Şehit oğluyuz incitmiyoruz atamızı. Vermeyeceğiz dünyaları alsak da bu cennet vatanı. Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal.” şeklinde dizerler kurmuştur. Diğer taraftan Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun Malazgirt Marşı şiirinde ifade ettiği şu dizeler izleyiciler tarafından ayakta alkışlanmıştır:

“Yiğitler kan döker bayrak solmaya,

 Anadolu başlar, vatan olmaya,

Kızılelmaya hey Kızılelmaya,

En güzel marşını vurmada mehter,

Ya Allah, Bismillah, Allahuekber.”

Ülkemizin önemli bir virajda olduğu bu süreçte elini taşın altına değil, gövdesini taşın altına koyan MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli, her türlü sinsi plana karşı tüm teşkilatlarıyla birlikte bir kez daha dimdik ayakta olduğunu tüm Dünya’ya göstermiştir. 20. yüzyılın sonlarından itibaren ifade edilen 21. yüzyılın Türk asrı olabilmesi için var gücüyle çalışan MHP Genel Başkanı Sn. Dr. Devlet Bahçeli’ye ve çok kıymetli mesai arkadaşlarına, dava arkadaşlarına Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Yolları, bahtları her daim açık olsun!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.