Site Rengi

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri -2°C
Hafif Kar Yağışlı

SARIKAMIŞ HAREKATI

22.12.2020
790
A+
A-

Sarıkamış harekatı bir çok açıdan incelenmesi gereken Türk harp tarihinin önemli anlarındandır.

Sarıkamış harekatı her şeyden evvel donarak şehadet şerbeti içen askerlerimizin hüznünü ve acısını barındırır.

Doğunun incisi serhat şehrimiz Kafkaslara ve Turan hayalimize açılan kapımız Gazi Kars 93 harbi gölgesinde yıllarca Rus işgalinde kalmış, hoşgörü ve demografik yapısında Milli ruh ve bilincini yitirmemiş ülkemizin en değerli sınırı olan görevini layıkıyla yerine getirmiştir.

Bu bağlamda birçok harp ve cepheye sahiplik etmiş Kars ilimiz her nefesinde hürriyet ve milli sınırları gözetmiş kendi gibi tertemiz bembeyaz yürekli askerleri ile bir kez daha direnmiştir.

Sarıkamış harekatı bir sıkıştırma ve muharebe durumundan çıkmış bir cephe savaşına dönüşürken tamda Rusların istediği olmaya başlamıştı. Kafkasların direnişini kırmak Kars’ın işgalinin devamlılığını sağlamak bununla birlikte Erzurum bölgesini de alabilmek için Rus birliklerinin ilerleyişinin sağlanması amaçlanmıştı.

Tarihi münakaşalara karışmak haddimize değil ancak oluşan kirlilik ve değerli şahsiyetlerin yerilmesi ve doğup büyüdüğümüz topraklara borcumuz olduğundan hasbelkader fikirlerimi ve bilgilerimi paylaşmaktayım.

Osmanlı ordusunun teçhizat ve donanım bakımından bölgeye uygun olmadığı herkesçe aşikardır. Yardım gemisinin Rus donanması tarafından batırılması ve güney cephesinde gelen askerlerin durumunun vahimliği yokluk içinde bir var oluş harekatları serisinin habercisiydi. Bunun yanında harekat sırasında Hafız Hakkı Paşanın tutumu da harekatın hüzünle ve acıyla hatırlanacağının işareti gibiydi. Israrlı kararlar ve bir türlü anlaşamamanın eşiğinde zor arazi şartları, demiryollarına uzaklığımız ve planlanan zamana uyamayan birliklerin gölgesinde harekat farklı bir seyir almıştır.

Bu seyir milyonlarca vatan sevdalısının gönlünde derin bir acıya sebep olmuş binlerce askerimiz Allah-u Ekber dağlarında çetin şartlarla olan imtihanı kaybetmiştir.

Doksan bin şehit algısı ve yalanlarının ortasında asıl amaç suçlu olarak tarihin bazı değerli şahsiyetlerini karalamak, hayallerini karartmak ve tarihte izlerinin kötü olarak algılanmasını sağlamak idi. Bu tutumun ve oyunun içinde ne yazık ki Sarıkamış ve verilen mücadele hep yanlış anılmış hak ettiği değeri görememiş.

Bütün veri farklılıklarına rağmen arşivlerdeki ve Rus arşivlerindeki bilgiler kıyaslandığında doksan bin gibi uçuk bir veriye ulaşmak mümkün değildir. Ayrıca askerlerimizin hava şartları dışında çatışma sırasında ve savaş hastalığı diye adlandırılan bulaşıcı hastalıklar ile de şehadet şerbeti içtiğini görmekteyiz.

Kahraman Mehmetçiğin verdiği mücadele takdire şayan seviyede olup Enver Paşa gibi önemli Türk subaylarının çabalarının da doğru kaynaklardan öğrenilmesi ve ruhlarının fikirlerimizde yaşatılması tarihe olan borcumuzu ödemek için gereklidir.

Şirin ve güzel şehrimiz, soğuk ve karlı bölgemizin yüreği sıcak hemşerilerimize sevgi ve saygılarımı sunarım. Şehadet şerbeti içmiş vatan mücadelesinden bir adım geri durmamış tüm şehitlerimizi de saygı ve rahmetle anıyorum. Sarıkamış harekatının 106. Yıldönümünde Turan hayali ile yanan yüreklere selam ederim…

Yusuf Mert EKİNCİ

Yerli Üretim ve Girişimciler Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.