Sosyal Medya Yasası ve Düzenlemesi

WhatsApp Image 2020-07-22 at 11.44.48
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öncelikle sosyal medya dediğimiz şey nedir? Hayatımızın neresindedir? Ne kadar verimli kullanıyoruz? Bunları konuşup sonrasında yasa ve düzenleme üzerine değerlendirme yapalım.

Sosyal medya çağımızın vazgeçilmezi haline gelmiş bir iletişim aracıdır. İnsanımızın hayatında pek çok vazgeçilmez vardır. Her vazgeçilmez dediğimiz doğru olduğu anlamına gelmiyor. Mesela birçok vatandaşımız için sigara vazgeçilmezdir. Sosyal medya da kullanımı itibarıyla çoğu insan için fazlasıyla zarardılır. İnsanımızın hayatını istediği şekilde yönettiği sanal bir dünyadır. Gerçeklerden uzaklaştığımız, istediğimiz zaman gülüp insanlara ben mutluyum pozu verdiğimiz, insanlarla olan sıkıntılarımızı konuşmak yerine çeşitli göndermelerle zayıf olan bağlarımızı daha da kötü hale getirdiğimiz, yeni aldığımız araba, ev gibi şeylerin gösterişini yaptığımız, aslında hiç sevgi beslemediğimiz insanlara güzel yorumlar attığımız çöplükten çokta farkı olmayan iletişimsizlik alanı desek daha doğru olur.

Bir önceki yazımda da belirtmiştim sosyal medyanın zararlarını,

“Aslında bir acı gerçekte insanların bir biriyle uğraşması toplumun geri kaldığını gösterir. Sosyal medyayla yaşıyoruz. Sosyal mecralar bizi mahvetti. Bizim biz olan vefa duygumuzu, dostluğumuzu ve sıcacık samimiyetimizi tabiri caizse eritti. Eskiden telefonumuz bile yoktu ama arkadaşlarımızla rahatlıkla buluşur, vakit geçirirdik. Şimdi 100 tane whatsapp grubu(ilk okul, lise, üni, teşkilat, yurt, cart curt) var. Ama hiç kimseyle bir araya gelemiyoruz. Hikaye atıyorsun 1 saat sonra 500 kişi görüyor. Arasan 400’ü telefona bakmaz. Ama hepsiyle takipleşip, beğenileşiyoruz. Fakat sokakta karşılaşsak tanımazdan gelip selamlaşmıyoruz bile. Eğer 2 hafta yoğunluktan sosyal mecralara bakmazsan insanlar küsüyor. Yok fotoğrafı beğenmemiş, hikayeleri görmemiş. Kardeşim hiç işiniz gücünüz yok mu tüm bunları nasıl takip ediyorsunuz? Ben memlekete gittiğimde veya şehir değiştirdiğimde sevdiğim insanları arayıp çaylarını içmeye gitmiyorsam veya İstanbul’a yolu düşen insanlar benim çayımı içmeye gelmiyorsa ne diye arkadaşız. Vefa İstanbul’da bir semt ismi, Güven Ankara’da bir park ismi olmamalı.”

Benim gördüğüm kadarıyla bizim temel değerlerimize zarar veriyor. Veyahut biz doğru kullanmasını beceremiyoruz. Artık istesekte istemesekte insanımızın bu yapay dünyasını elinden alamayız. Ama en azından daha az zararlı hale getirebiliriz.

Geçen haftalarda Twitter üzerinden gerçekleşen üzücü saldırı sonucu kesin olarak ortaya çıkan kararla sosyal medya daha kontrollü hale gelmiş olacak. Lakin yapıcı şeyler söylesekte yanlışı da eleştirmek gerekir. tiktok gibi zehirli bir ağ varken ilk başlanması gerenken sosyal mecra kontrolü twitter, facebook mu olmalıydı? Bu tiktok çekmeye çalışan insanlara sokakta hiç mi denk gelmediniz. 15 sn kendini rezil edebilmek için 1 saat sokakta rezil oluyor insanlar. Netflix’te gerçekten iğrenç ötesi şeyler mevcut. Lakin netflix izleyici sayısına baktığınız zaman TV izleyicisinin çok çok altında kaldığı aşikar. TV’de o kadar aile yapımızı bozan ve kültürümüze zarar veren dizi, program var. İnsanın aklı almıyor bu kadar rezil programın nasıl yayınlandığını.

Hükümetten son gelen habere göre tc kimlik ile sosyal medya kullanılacağı. Bunu cidden destekliyorum. Bu şekilde fake,troll yani sahte hesaplar ortadan kalkmış olacak. Ve insanların birbirinin açığını araması için sahte hesaplardan cinsel saldırılar veya yüzüne söyleyemediği kini yine sahte hesaplardan ölüm mesajları şeklinde atan insanların da önüne geçilmiş olunacak. Bir de sahte hesaplarla stalkerlık yapan arkadaşların elinde bolca vakit kalmış olacak.

Bu yasanın vicdana ve değerlerimize uygun olmasını, Milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Esen kalın.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!