Türk Birliği Yolunda Önemli Bir Topluluk: Türk Konseyi

700beytullahh
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Ne Avrupa Birliği, ne Şanghay İş Birliği, biz diyoruz ki sonuna kadar TÜRK Birliği…

MHP Genel Başkanı Dr. Devlet BAHÇELİ

Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi 31 Mart 2021 tarihinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde temsili olarak Türkistan şehrinde çevrimiçi olarak toplandı. Toplantıya asil üye olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Japarov, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve gözlemci üye statüsünde Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türkmenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov katıldı. Kazakistan Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı aynı zamanda Türk Konseyi’nin de Onursal Başkanı olan Nursultan Nazarbayev de toplantıda yer aldı.

Toplantının açılışını yapan Kasım Cömert Tokayev, “Tüm Türk toplulukları için Türkistan’ın ata yurdu olarak kutsanmış bir yer ve yuva olduğunu kaydetti”. Covid-19 konusunda Türkçe Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne üye olan ülkeler arasında birbirlerini desteklemenin ve deneyim paylaşmanın önemli olduğunu vurguladı. Ekonomik anlamda da Türk Konseyi’ne üye ülkelerin pandemi döneminde karşılıklı ticarette düşüşe yol açtığını ifade etmiştir. Salgın öncesine göre ticaret hacmi %11,2 oranında bir düşüş gerçekleşmiştir. Bu duruma binaen Tokayev, yeraltı kaynakları, insan gücü ve turizm potansiyeli göz önüne alındığında Türkistan bölgesinde Türk ülkelerini birleştiren bir “Özel Ekonomik Bölge” kurulmasını önerdi. Eğitim konusunda da konsey üyelerinin işbirliği içerisinde olması gerektiğini vurgulayan Tokayev,  “Büyük Türkler” başlıklı bir proje ile eğitim vakfının oluşturulmasıyla adım atılabileceğini düşünmektedir. Hoca Ahmed Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi’nde lisans programı kapsamında kardeş ülkelerden gelecek olan gençleri teşvik etmek amacıyla 50 kişiye burslu öğrenci statüsünde okuyabileceğini ifade etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı, Türkistan’da Türk topluluklarının dostluğunu ve birliğini simgeleyen ortak bir mimari eser inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

İlham Aliyev’den “Karabağ” Savaşı Hakkında Bilgilendirme

Yaklaşık 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal altında olan Azerbaycan toprakları, 27 Eylül tarihinde Azerbaycan tarafından başlatılan operasyonlar neticesinde 8 Kasım 2020’de büyük ölçüde işgalden kurtulmuştur. Savaş neticesinde 300’den fazla kasaba ve köy kurtarıldı. Ermenistan bir teslimiyet anlaşması imzalamak zorunda kaldı. Aliyev, bu konu hususunda konsey üyeleri detaylı bilgileri aktardı.

Türk Konseyi’nin, savaşın başlamasından bir gün sonra 28 Eylül’de Azerbaycan’ı destekleyen bildiri yayınlamasından dolayı teşekkürlerini iletti.

Savaşın bitiminden sonra yeni fırsatların doğduğunu ifade eden Aliyev, bunların arasında en önemli fırsatın ulaşım alanında olduğunu vurgulamıştır. Ulaşım ağının Azerbaycan’ın Zangazur koridoru Türk Dünyası ile karayolu ağının sağlanması adına büyük bir önem taşımaktadır. Haritaya bakıldığı zaman Zangazur Bölgesi’nin Türk Dünyası’na açılan kapı olduğu görülmektedir. Zangazur’dan geçen ulaşım, iletişim ve altyapı projeleri tüm Türk dünyasını birleştirecektir. Azerbaycan Türkiye’ye Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden bağlanmıştır, Orta Asya, Avrupa ile bağlantılıdır. Yani yeni bir ulaşım koridoru yaratılıyor. Azerbaycan bu işe çoktan başladı. Ortak ülkelerin de bu fırsatları kullanabileceği söylemiştir.

Mirziyoyev’den Ortak “Kalkınma Bankası” Önerisi

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türk Konseyi’ne üye olan ülkeler arasında ekonomik anlamda işbirliğinin güçlendirilmesinin ve büyük yatırım projelerinin uygulanmasına bağlı olarak Türk Konseyi ülkeleri çerçevesinde Yatırım Fonu ve Kalkınma Bankası’nın kurulmasına ve faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılmasının öncelikli amaçlarının olması gerektiğini ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, bölgenin stratejik öneme sahip ulaşım ve transit potansiyelinin daha etkin kullanılması, Asya’daki küresel pazarlara erişimi genişletmek için Orta Asya’da ulaşım koridorlarının ve Azerbaycan üzerinden Avrupa pazarlarına giden yolların geliştirilmesi çağrısında bulundu. Türkiye’nin de lojistik altyapısını genişletmek için büyük projeleri ortaklaşa uygulanması gerektiğini ifade etti.

Şevket Mirziyoyev, Türk Konseyi’ne üye olan ülkeler arasında kutsal yerlere seyahatler düzenlemeye yönelik “Kutsal Hac” projesinin önemine dikkat çekti ve proje için bir an evvel çalışmalara başlanmasının gerektiğini söyledi. Eğitim, bilim, kültür ve sanat alanında da Özbek şair ve devlet adamı olan Ali Şir Nevai’nin adının verilebileceği uluslararası bir ödül verme teklifinde bulundu. Bu ödül, Türk Konseyi çatısı altında bulunan ülkeler arasında yapılacak çalışmalara da teşvik edeceği kanaatinde bulunmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan’dan Kıbrıs ve Azerbaycan Vurgusu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, Azerbaycan’ın Kasım ayında kazanmış olduğu zaferi bir kez daha tebrik ederek Azerbaycan’ın destansı mücadelesinde neleri başardıklarını ifade etmiştir. Geçmişten günümüze kalan mimari yapıların Ermeni işgalcileri tarafından tarumar edildiğini ifade etmiştir.

Kıbrıs konusuna da ayrı bir parantez açan Erdoğan,  “Türk Konseyi’nin Kıbrıs Türkleri ile ilgili olarak iş birliği yapılması gerektiğini, Kıbrıs Türk halkının Türk Konseyi’nin kültür, eğitim, bilim ve spor gibi faaliyetlerine katılımı, tecridin etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olabileceğini, güç birliği yaparak Kıbrıs Türklerini de hak ettiği konuma getireceğimize inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıllık süreç içinde kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Konseyi’nin uluslararası itibarının da yüksek olduğunu belirterek Konseyi artık “Uluslararası Örgüt” olarak adlandırmanın vaktinin geldiğini, bu konudaki kararı Eylül ayında Türkiye’de yapılması planlanan 8. Türk Konseyi Zirvesi’nde alınabileceğini dile getirmiştir.

Sonuç Bildirisi

Sonuç bildirisi, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev tarafından okunmuştur. Azerbaycan Türkçesi, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Türkiye Türkçesi ve Özbek Türkçesi’nde kabul edilen bildiride Sonuç bildiri maddeleri şu şekildedir:

• Kazakistan’ın Türkistan şehrinin manevi başkentlerden biri olarak seçilmesi ve diğer kadim şehirlerimizin de gelecekte benzer statünün verilebileceği konusunda mutabık kalındı.

• Kazakistan Cumhuriyeti’nin Birinci Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Türk Konseyi’nin Onursal Başkanı Sn. Nursultan Nazarbayev’in Türk Konseyi’nin isminin değiştirilmesi girişimini desteklenerek, Dışişleri Bakanlarına ve Sekretarya’ya, 2021 sonbaharında Türkiye Cumhuriyeti’nde düzenlenmesi öngörülen 8. Zirvede alınabilecek bu karara temel teşkil edecek belgeleri hazırlama talimatı verildi.

• “Türk Dünyası Vizyonu-2040” ve “Türk Konseyi 2020-2025 Stratejisi” belgelerinin ilk taslaklarını hazırlamasından dolayı Sekreterya’yı takdir edilerek, üye devletlerin ilgili makamlarına, Türkiye’de yapılacak müteakip zirvede, ulusal uygulamalarına uygun olarak muhtemelen onaylanmak üzere Sekretarya ile birlikte çalışarak anılan belgeleri hazırlama talimatı verildi.”

• Çatışmalardan etkilenen bölgelerin yeniden ihyası, inşası ve entegrasyonu çabalarında Azerbaycan hükümetiyle ve halkıyla dayanışmaların ifade edildiği bildiride, birbirlerinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının değişmezliğini karşılıklı olarak tanıma ve saygı gösterme temelinde Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi desteklendiği belirtildi.

• Türk Konseyi’nin, daha iddialı ve ulaşılabilir hedefler belirlemesine, özellikle ulaştırma, gümrük, enerji ve altyapı alanlarında stratejik öneme sahip bölgesel projeler gerçekleştirmesine ve bunları etkin şekilde uygulamasına olanak sağlamak için ekonomik şartların önemi vurgulandı.

• “Türk dünyasının edebiyat, sanat, sosyo-ekonomik, ilim ve kültürel hayatının gelişmesine büyük katkı sağlayan ünlü şair ve devlet adamı Ali Şir Nevai’nin Türk halkları nazarındaki büyük değerine işaretle ve doğumunun 580. yıl dönümünün bu yıl kutlanması münasebetiyle Türk Konseyi Uluslararası Ali Şir Nevai Ödülü tesis edilmesinde mutabık kalındı.

• Üye devletlerin ilgili kurumlarına, Türk dünyasının edebiyat, sanat, bilim ve kültürünün gelişimine önemli katkılar yapmış olan seçkin şair, filozof ve devlet adamlarından Yusuf Balasagun’un doğumunun 1005. yıl dönümünü, Nizami Gencevi’nin doğumunun 880. yıl dönümünü, Yunus Emre ve Türkçe yılını, Ali Şir Nevai’nin doğumunun 580. yıl dönümünü, Cambıl Cabayev’in doğumunun 175. yıl dönümünü ve Alihan Bökeyhan’ın doğumunun 155. yıl dönümünü ve Hüseyin Karasayev’in doğumunun 120. yıl dönümünü kutlama faaliyetlerinin Türk İşbirliği Örgütleriyle eş güdüm içinde düzenlenmesi talimatı verildi.”

Toplantının ekonomik, sağlık, eğitim, kültürel, siyasi iş birlikleri konusunda önemli kararlar alındığı söylenebilir.

Tarihte Türklük Bilimine katkı sunmuş olan önemli şahsiyetler adına anma toplantıları, etkinlikler düzenlenecek olması büyük önem taşımaktadır.

Bir diğer önemli husus da Türk Keneşi bayrağının devlet bayraklarının yanında yer alması olmuştur.

8. Türk Konseyi toplantısının Eylül 2021’de Türkiye’de düzenlenmesi planlanmaktadır. Düzenlenecek olan bu toplantı da Türk Konseyi üyeleri için daha güzel kararlar alınması ümidiyle…

Türk Birliğinin mutlaka kurulacağını ifade eden, Sovyet emperyalizminin yayılma hayalleri yıkan, Türk Milliyetçiliğinin efsanevi önderi Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının 24. sene-i devriyesinde rahmet, özlem ve saygıyla anıyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

KAYNAKÇA

https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-uchastie-na-neformalnom-sammite-soveta-sotrudnichestva-tyurkoyazychnyh-gosudarstv-v-onlayn-formate-3123541?fbclid=IwAR0pR9n9OiO2o0GZ6ebwm3EW8TdcqlJEW2wh8LHFX8yBxFk_eRLfjA6iAvM

https://president.az/articles/50975

https://president.uz/oz/lists/view/4272

https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/126443/-dunyamizin-karsi-karsiya-kaldigi-degisimler-turk-konseyi-gibi-is-birligi-yapilarinin-onemini-daha-da-artiriyor-?fbclid=IwAR0J8UXruGxjjNgtxrnhalbZhPjbGt2zf9Waha10wuhHRRJf4x1zGKjuuXA

https://www.turkkon.org/tr/haberler/turk-dili-konusan-ulkeler-isbirligi-konseyi-turkistan-gayriresmi-zirvesi-bildirisi_2220

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sitesi - Kayseri Haberleri - Gündem Haberleri - Turk Ulus Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!